Використання засобів індивідуального захисту органів дихання регламентоване охороною праці, проте насамперед кожна людина має подумати сама про своє здоров'я та використовувати СІЗОД.
< span id="docs-internal-guid-ddd812ec-6961-4301-0d28-bc0f1d00d374">У будь-якому виробництві необхідно дотримуватися вимог охорони праці і в тому числі використовувати СІЗОД (засоби індивідуального захисту органів дихання). Завдяки цьому ви не тільки дбаєте про своє здоров'я та ваших співробітників, але й підвищуєте працездатність і гарантуєте безпечні умови праці..
Запорукою хорошого фізичного стану та самопочуття є “чисте повітря” (суміш таких речовин, як 21% кисню, 78% азоту, 0,04% вуглекислого газу та невеликої кількості суміші різних газів). Але не завжди таке співвідношення речовин може перебувати в навколишньому середовищі в такій пропорції.
Пил, туман, гази, пари, низький вміст кисню, а також повітря з дуже високою або низькою температурою можуть нашкодити вашому здоров'ю та ваших співробітників. Необхідно звернути увагу на таку величину як ГДК (гранично допустима концентрація) шкідливих речовин, яка протягом тривалого часу не викликає на організм людини патологічних змін або захворювань. Якщо в робочій атмосфері перевищує ГДК, то для уникнення отруєння та пошкодження органів дихання обов'язково потрібно себе та працівників забезпечити засобами індивідуального захисту органів дихання (СІЗОД).
1. Залежно від принципу дії та призначення
Згідно з діючими стандартами СІЗОД діляться залежно від принципу дії та призначення на 2 типи: фільтруючі та ізолюючі.
Фільтруючі бувають:
- протигазові (захист від газів і пар);
- протиаерозольні (захист від пилу, диму та туману);
- комбіновані (протигазові та протиаерозольні).
Ізолюючі СІЗОД використовуються при особливо високих концентраціях шкідливих речовин, відсутності необхідного низької концентрації кисню. Принцип їхньої дії - автономна подача повітря.
2. Залежно від типу шкідливих речовин
Характер виконуваних робіт регламентує захист органів дихання від пилу, газів та аерозолів. До цієї категорії засобів індивідуального захисту можна віднести протипилові маски та напівмаски (одноразові та багаторазові). Область застосування досить широка. Також така маска стане чудовим і при цьому недорогим помічником навіть у домашньому ремонті.. Існують різні види фільтрів, які краще працюють для тих чи інших типів шкідливих речовин.
3. Залежно від місця проведення робіт
Виділяють респіратори з клапаном і без нього, а вибір між ними визначається необхідністю роботи всередині приміщення або зовні. При роботі зовні приміщення в основному використовуються респіратори без клапана. Якщо у приміщенні шкідливі речовини мають високу концентрацію (ГДК) – обов'язковим у застосуванні стануть респіратори з клапаном.
4. Залежно від конкретної шкідливої речовини
Виділяють ЗІЗ для захисту від органічних та неорганічних речовин, від аміаку, випарів лакофарбових виробів, від пилу або газів.. Для кожного випадку можна підібрати найбільш підходящий варіант, вибираючи з широкого асортименту масок, напівмасок, респіраторів та протигазів. До цієї категорії потрібно віднести і фільтруючі протигази.. Це найбільш ефективний та практичний спосіб захисту органів дихання від шкідливого впливу навколишнього повітря..
5. Залежно від концентрації кисню в повітрі
При недостатній концентрації кисню необхідно використовувати спеціальні засоби у вигляді протигазів з примусовою подачею повітря, а також кисневі балони. Також разом із захистом органів дихання протигаз захищає очі та шкіру обличчя, що робить його більш універсальним пристосуванням..
За видом захисного виробу можна об'єднати всі види засобів індивідуального захисту органів дихання в декілька категорій:
- маски;
- напівмаски;
- респіратори;
- протигази;
- фільтри (слід виділити самостійним пунктом, оскільки в деяких випадках їх слід підбирати окремо).
< span style="font-family:arial,helvetica,sans-serif;">Використання засобів індивідуального захисту органів дихання регламентовано охороною праці проте в першу чергу кожна людина має подумати сама про своє здоров'я та використовувати СІЗОД. Також не забувайте про інші засобів індивідуального захисту.