Як правильно користуватися вогнегасником?
Які бувають вогнегасники та як ними правильно користуватися?
Як правильно користуватися вогнегасником?
Одна з головних гарантій безпеки будинку та на виробництві – наявність первинних засобів пожежогасіння. Сумна статистика нещасних випадків, викликаних пожежами, з року в рік зберігається і крім обачності від людини потрібно знати, як правильно діяти в таких ситуаціях. Для цього на підприємствах проводяться заняття з пожежно-технічного мінімуму. За бажання аналогічну інформацію можна дізнатися з відкритих джерел.
Переносні вогнегасники – засіб пожежогасіння №1
Переносні вуглекислотні (ОУ) та порошкові (ОП) вогнегасники служать основними засобами пожежогасіння і в побуті та на виробництві в даний час. Застосування вогнегасників на кшталт ОП-3, ОУ-5 доцільно з низки причин:
1) На підготовку вогнегасника до дії та гасіння вогнища полум'я йде мінімум часу. Йдеться про 5-7 секунд на те, щоб зняти вогнегасник зі стіни, висмикнути запобіжну чеку і направити струмінь порошку або вуглекислоти. Весь заряд вогнегасника витрачається приблизно за 5-15 с.
2) При правильному зберіганні та своєчасному технічному огляді ВП та ОУ придатні до використання близько 10 років.
3) Вогнегасник можна розташувати будь-яким із дозволених технікою безпеки способом: усередині спеціальних тумб, закріпити на стіні на спеціальній підставці, помістити на пожежний щит або шафу.
Характер займання – головний фактор при виборі вогнегасника
Залежно від того, що горить, пожежі ділять на класи:
А– горіння твердих речовин;
B – горіння рідин або розплавлених твердих речовин;
С – горіння газоподібних речовин;
D – горіння металів;
E – горіння обладнання та електроустановок під напругою;
F – займання радіоактивних матеріалів.
ОП та ОУ принципово відрізняться за принципом пожежогасіння та призначені для різних типів займання. Розглянемо докладніше, у чому їх особливості та який вогнегасник купити для конкретних цілей.
Вогнегасники порошкові ВП
Уявляють собою балон усередині, якого закачано порошок. Він займає приблизно 80% обсягу, решта це стислий інертний газ (азот). Після того, як чека висмикнута, натискається рукоятка. Через це відкривається клапан, і стислий газ витісняє порошок з балона..
Для яких видів пожеж підходять ВП?
Поширено 2 різновиди порошкових балонів – для гасіння пожеж категорії АВСЄ та ВСІ. На балон завжди кріпиться етикетка з маркуванням, що означає клас пожеж, для яких призначений вогнегасник. Там же міститься інструкція до вогнегасника ВП, де докладно описано порядок дій, умови зберігання тощо.
Звертаємо Вашу увагу на те, що ВП допускається, але не рекомендується гасіння електроустановок напругою до 1000 В. На відміну від вуглекислоти порошок згодом не випаровується, а осідає на деталях електроприладів, роблячи їх неремонтопридатними.. Також не рекомендуємо гасити порошковим вогнегасником предмети мистецтва та антикваріат: скульптуру, картини, меблі та книги.
Порядок дій під час пожежі
1. Направити шланг або розтруб у вогнище пожежі під кутом 30°.
2. Зірвати захисну пломбу та витягнути запобіжну чеку.
3. Натиснути спусковий курок.
4. Гасіння проводити з навітряного боку, вогнище займання гасити від краю до центру.
5. Ефективна дистанція для використання ВП становить 1,5 м, але не ближче 1 м до відкритого полум'я.
Недоліки використання порошкового вогнегасника
1. Порошкова хмара токсична для людини.
2. Струмінь порошку не має охолоджувального ефекту, тому можливе повторне займання тліючої золи або рідини від контакту з джерелом тепла.
3. При тривалому зберіганні порошок може злежати.
4. На пластмасовому розтрубі може накопичуватись статичний заряд від тертя з порошком.
5. Не рекомендовано для використання в обмеженому просторі (менше 40 м3).
Вогнегасники вуглекислотні
Роль пламегасної речовини виконує зріджена вуглекислота, закачана в балон під тиском (5,7 МПа). Так само як і в порошковому, вуглекислотному вогнегаснику CO2 викидається під дією стисненого газу. Проходячи через випускний клапан вуглекислота додатково охолоджується, утворюючи струмінь снігу. Температура струменя становить -70 °С.
Для яких видів пожеж підходять ОУ?. Хоча інструкція із застосування ОУ допускає гасіння ними розливів рідких нафтопродуктів, але є одне «але». Струмінь вуглекислоти завжди направляють у безпосереднє вогнище полум'я, тобто. тушкувати калюжу правильніше, якщо ви знаходитесь над нею. В іншому ОУ показують високу ефективність при гасінні точних приладів та електроустаткування, а також художніх цінностей: картин, меблів та книг.
Порядок дій під час пожежі
1. Підняти трубку з розтрубом горизонтально
2. Зняти захисну пломбу та висмикнути чеку.
3. Натиснути спусковий важіль.
4. Гасити полум'я з навітряного боку, струмінь вуглекислоти спрямовувати до центру займання..
5. Не підходити до відкритого вогню і електроустановки, що горить, на відстань ближче 1 м.
Недоліки використання порошкового вогнегасника
1. У малих приміщеннях створюється висока концентрація CO2, що є небезпечним для людини.
2. Є ризик обмороження, якщо брати голою рукою за металеву частину розтруба при гасінні.
3. Ефективність роботи ОУ залежить від температури зовнішнього повітря (не рекомендується використовувати при -20 °С і нижче).
Основною сферою застосування ВП залишається гасіння пожеж на наземному транспорті, спалахів ДВЗ, а також твердих матеріалів та ПММ. Використання ОУ рекомендовано насамперед для гасіння всередині виробничих та побутових приміщень, при пожежах, викликаних несправністю електропроводки, ліквідації загорянь цінної електроапаратури.. Однозначно не рекомендується застосування ОУ для гасіння спалахів металоконструкцій, т.к.. різке охолодження може викликати їхнє обвалення.
Інструкція з вогнегасників завжди містить вказівки про періодичність їх перевірки та повторну заправку. Дотримуйтесь їх, якщо хочете, щоб засоби пожежогасіння впоралися зі своїм завданням у потрібний момент. Консультанти ВКФ «Комплект» охоче допоможуть Вам у розрахунку потрібної кількості та обсягу переносних вогнегасників для використання вдома та на робочому місці.. Залишіть ваше звернення у формі онлайн-заявки та зв'яжіться з відділом продажу безпосередньо.