Норми видачі спецодягу за професіями
Кожному спеціалісту - свій спецодяг
Чому заміна робочої спецівки така важлива? Хто призначає його терміни?
Заміна спецодягу, термін експлуатації якого минув, необхідна для забезпечення якісної та повної охорони праці та захисту здоров'я персоналу. У цій ситуації захищаються, перш за все, інтереси та права робітника, т.к.. саме він схильний до ризику отримати травму. В окремих випадках йдеться про дуже серйозну і незворотну шкоду для здоров'я, аж до інвалідності.. Тому зацікавленість робітника в регулярному оновленні та отриманні якісної уніформи та ЗІЗ має бути на першому місці.З точки зору роботодавця не вигідно втрачати цінні кадри через непрацездатність. В окремих випадках для керівників нехтування нормами охорони праці, включаючи порушення допустимого терміну використання спецодягу, тягне за собою адміністративну відповідальність. Якщо розглядати ситуацію, коли через порушення з боку керівництва серйозно постраждали люди, то покарання може бути ще серйознішим (аж до кримінальної відповідальності).
На рівні міністерств та департаментів затверджено терміни носіння спецодягу згідно з нормами використання та з урахуванням виробничих факторів, що впливають на його знос. Періодичність заміни затверджено наказами. Основні джерела даних постанов – Держнаглядохоронпраці та Держгірпромнагляд (нині ліквідовано, обов'язки покладено на Держслужбу з питань праці), МНС, міністерства енергетики, аграрної та соцполітики..
Типові норми видачі спецодягу (згідно з постановою № 47/П-2 від 12.02.1981 р.)
До виходу самостійних постанов від відомств України практикувалася заміна робочого спецодягу в строки, зазначені ще у 80-ті роки. Кардинальних змін для небезпечних та специфічних спеціальностей вони не зазнали, тому досі можна відштовхуватися від інформації, викладеної в радянському переліку: Спеціальність | Найменування одягу , аксесуарів та взуття | Термін служби, міс. . Так працівникам нафтогазових, хімічних та енергетичних підприємств належить видача літнього або демісезонного набору спецівки щорічно, а комплекту зимового спецодягу – лише раз на 3 роки.. Окремі предмети екіпірування служать до повного зношування. Це стосується виключно ЗІЗ (респіратори, захисні окуляри). Такі засоби виробничого захисту як діелектричні рукавички та взуття, кислотостійкі та сукняні фартухи є черговими на виробництві, вони підлягають огляду згідно з встановленим графіком.. |