Завдяки цій статті ви краще розбиратиметеся при виборі гумового вологозахисного взуття
Гумове взуття відоме вітчизняному споживачеві вже понад сто років. Ці прості у виготовленні, дешеві та практичні вироби стали вірними супутниками людини в негоду. Без пари черевиків і чобіт, що не промокають, навряд чи можна успішно сходити в похід лісом, на рибалку або полювання.. На виробництві гумові чоботи також потрібні, т.к.. легко миються, захищають не тільки від бризок води, а й від їдких кислотних та лужних розчинів, жирів та олій.
Зі зростанням попиту на якісне гумове взуття вдосконалювалися технології виробництва та самі матеріали для його виготовлення. Настав час розібратися, як роблять гумове взуття зараз. Матеріали
Гума
На виробництві чобіт і калош використовують гуму з бутадієнового каучуку. Залежно від призначення кінцевого виробу до складу додаються присадки для надання морозостійких та кислотостійких властивостей, підвищення пластичності..
Два основні різновиди гуми -
пористий і
непористий. Перша за рахунок наявності повітряних пір має покращені теплоізолюючі властивості, тому оптимально підходить для створення взуття. Вона м'якша, гнучкіша і добре амортизує удари. Пористі гуми все частіше застосовуються для виготовлення взуття ливарним способом. Суміш, що йде на виливок підошв, посилюється додаванням полістриролу, що підвищує її твердість..
Специфічні різновиди гуми –
транспарентна та
шкіроподібна. Перша є матеріалом з підвищеним вмістом натурального каучуку.. Як можна здогадатися, вироби з неї коштують дорожче. З транспарентних гум збирають взуття клейовим способом. У порівнянні із звичайними вони більш міцні, стійкі до стирання. Типовий приклад взуття такого плану – черевики для полювання з потужними протекторами на підошві.
Шкіроподібні гуми – це гумова суміш, нанесена на волоконну основу. Зовні багато в чому схожі на натуральну шкіру, але при цьому легше, еластичніше і довговічніше. Підходять для виробництва як демісезонних, так і літніх моделей..
ПВХ
Полівінілхлорид добре зарекомендував себе завдяки наступним якостям:
- зберігає еластичність при температурі від -30 до +30 °С;
- ефективно захищає від розчинів кислот і лугів, похідних аміаку;
>- простий у обробці та недорогий.
Чоботи з ПВХ отримують методом формування. Розплавлена суміш наноситься на основу з поліамідної тканини.. ПВХ йде на виготовлення тільки верху черевика, тоді як підошва формується з гуми.
З ПВХ часто роблять непромокальне взуття для повсякденного носіння. Такі чоботи цінуються за рахунок декоративних властивостей: основу тканини прикрашають різноманітні візерунки яскравого кольору.. У промисловості, особливо хімічної та нафтопереробної, ПВХ-вироби корисні за рахунок кислото- та лугостійкості. Додавання нітрилу до складу надає додаткової стійкості до нафтопродуктів..
Поліуретан
Поліуретан все частіше використовується при створенні взуття для риболовлі та полювання, робочого спецвзуття та черевиків для активного відпочинку. Як матеріал він має підвищену міцність, стійкість до стирання і проколів, стійкий до впливу високих температур і хімічно агресивних середовищ.. У виробництві взуття він служить для виготовлення подів та захисних елементів (підносок, задник).
Технології виготовлення взуття з гуми
Заснований на використанні заготовок, що з'єднуються між собою на клей. На виробництво таким способом витрачається пристойно часу та праці, тому цей спосіб рідко застосовується у разі гумових виробів. Клейовим методом виготовляють калоші.
Виробництво побудовано навколо конвеєрної лінії, на окремих ділянках якої виконуються певні операції. Спершу здійснюється форма втачної устілки та підкладки. Після підкладки в області п'яти клеяться частини задника (тонкий і товстий). Знизу послідовно кріпляться напівустілка та п'ята, після – чорна устілка та підошва.. Деталі садять на клей на основі каучуку. Деталі викрійки фіксуються на алюмінієвих колодках відповідного розміру, на них наносять клей та притискають прикочувальними роликами.. Штампування
Цей метод помітно швидше за попередній. Верх виробу штампують із шнура заготовки, який одержують продавлювання гуми через черв'ячний прес. Шнур ріжеться на рівні відрізки, заготовки поміщають під матричний прес. Вони розміщені поверх готового текстильного каркаса, тобто. готовий виріб дивитиметься підошвою вгору. Прес змикається, напівматриці складаються формою верху взуття, а зверху заготовка вдавлюється пуансоном, і гума обтікає тканинний каркас. Метод формування
Найбільш поширений метод, за яким виготовляється більша частина гумового взуття для полювання, роботи та повсякденного носіння. У хід йдуть готові заготовки текстильного каркасу та гумові деталі: халява, підошва та каблук. Каркас одягається на сталевий осердя, його обкладають гумовими частинами.. Після осердя з заготовками поміщається в прес для вулканізації. Там майбутній виріб одночасно нагрівається і вичавлюється, після чого набуває готового вигляду.. Примітно, що формоване взуття не лакують на відміну від штампованого та клеєного.. Формування приблизно на 30% прискорило виробництво порівняно клейовим способом. Також міцність і довговічність формованих чобіт на порядок вищі.
ВКФ «Комплект» має широкий вибір якісного ПВХ та гумового взуття від вітчизняних та зарубіжних виробників. Гумові чоботи забезпечать комфорт у негоду, неважливо, чи застала вона Вас на роботі чи на відпочинку. Запрошуємо купити непромокальне взуття у нашому інтернет-магазині, де Ви знайдете пару на будь-який випадок життя.