Чим відрізняється робоче взуття від звичайного?
Головні відмінності та класифікації
Потреба в якісному та надійно зшитому робочому взутті стимулювала його масовий випуск. Так як у ХХ столітті зі зростанням промисловості з'явилося безліч раніше не відомих галузей, під кожну з них потрібно взуття з набором конкретних характеристик. На будівництві та в металообробці більше уваги приділено захисту від механічних травм та пропалів.. А в харчовому та хімічному – захисті від контакту з їдкими та токсичними матеріалами.
Перед тим як розібрати докладніше існуючі різновиди спеціального захисного взуття, давайте звернемося до її загальних рис. Відповідно до чинної європейської класифікації розрізняють моделі загальновиробничого робочого взуття, захисного та спеціального призначення. Вони відповідають стандартам EN-347, EN-346 та EN-345 відповідно. Основні їх відмінності – захист у шкарпетці:
1) EN-347 – ударостійке взуття без піднесення, захист пальців та підйому стопи забезпечує сам матеріал верху. Шкарпетка може мати посилений наплив, що прикриває від удару в торець черевика.
2) EN-346 – взуття з вшитою металевою або композитною тацею, розрахованою на стиск та падіння тяжкості з силою до 100 Дж;
3) EN-345 – черевики з металевим підноском, випробувані на міцність до ударів у 200 Дж.
Вимоги до підошви захисного взуття
Щодо виконання підошви існує низка своїх вимог. Все робоче взуття має підошву з розвиненим малюнком та високим профілем протекторів.. Ця особливість забезпечує гарне зчеплення з будь-якою основою незалежно від погодних умов.. У черевиках з потужним протектором можна безпечно пересуватися в ожеледицю, по мокрій і маслянистій підлозі, не боячись при цьому послизнутися..Другий важливий атрибут підошви – антипрокольна устілка. У черевиках для будівельників така має бути в обов'язковому порядку.. до. на будівельному майданчику повно гострих виступаючих предметів – прути арматури, уламки граніту та всіляке сміття. Устілка є тонким листом сталі, розміщений під втачною устілкою черевика. Він тестується на опір проколу силою 1100 Н.
Для зниження навантаження на п'яту у втачній устілці передбачений амортизатор на місці каблука. Матеріалом амортизатора зазвичай служить спінений поліпропілен, т.к.. він довговічний та відновлює форму після деформації. Амортизатор серйозно пом'якшує навантаження на гомілковостоп та інші суглоби, оберігає від забитих місць, якщо людина стрибнула з висоти або оступилася, спускаючись зі сходів..
Перераховані властивості та пристрої – це основний набір характеристик більшості моделей робочого взуття. Залежно від категорії та фасону він може бути доповнений.
Шкіряна спецвзуття
У цю групу входять різні вироби – від робочих сандаль до важких черевиків на шнурівці типу берц. Причина тому проста – шкіра досі є надійним та міцним матеріалом, для виготовлення верхньої частини взуття.. А з розвитком технології виробництва синтетичних тканин з'явилися більш дешеві її замінники, порівняні за механічними властивостями та фактурою..Достоїнства шкіряного спецвзуття:
- стійка до жирів, вологи, нафтопродуктів, легких розчинів кислоти та лугу;
- легко відмивається та очищається від будь-якого типу забруднень;
>- слабо розтяжна, непогано поглинає удари.
Недоліки:
- поганий утеплювач;
- не еластична, при високих температурах пересихає і стає ламкою;
- взуття погано вентилюється (не паропроникне), тому слід передбачити змінну устілку.
Як елемент робочого екіпірування шкіряні черевики продовжують використовуватися у важкій промисловості. При проведенні зварювальних та інших вогненебезпечних робіт альтернативи їм практично немає.. тільки вони можуть захистити ноги від іскор та бризок розпеченого металу.
Робочі кросівки
В якості сучасного взуття у сервісних інженерів, монтажників та електриків всі зустрічаються захисні кросівки. Вони здобули широку популярність за рахунок своєї легкості та гарної вентиляції, якої так бракує важкого шкіряного взуття.. Принциповою відмінністю робочих кросівок від повсякденних та спортивних є наявність маслобензостійкої та кислотостійкої підошви.. Її, як правило, роблять двошаровою. Самі протектори виконані з жорсткого поліуретану, що не стирається, стійкого до контакту з агресивними середовищами, а внутрішній шар - зі спіненого..Для захисту верхньої частини стопи підбираються тонкі різновиди натуральної шкіри (велюр) та її замінників. Клапан і манжета виготовлені з м'якого матеріалу, обтягнутого сіткою, що вентилюється.. Кільця для кріплення шнурівки зроблені з нержавіючої сталі або використовуються жорсткі петлі для просування шнурків..
Кросівки для роботи на будівництві рекомендується використовувати коли закінчена заливка бетону та монтаж ЗБ блоків, тобто. на стадії прокладання комунікацій та оздоблювальних робіт. Для таких цілей краще підбирати вироби з глухим клапаном, пришитим до берців з обох боків, щоб усередину не потрапляв будівельний пил. Чим вище підошва такого взуття, тим краще. Якщо покупець віддає перевагу кросівкам для роботи на складі, то таке взуття неодмінно повинне забезпечувати захист від травм. У ній необхідний композитний підносок і жорсткий задник, що оберігає гомілковостоп від вивихів..
Водонепроникне взуття
У середовищі портових працівників, моряків, працівників автомийок тепле непромокальне взуття – єдиний спосіб зберегти ноги в сухості та теплі. Для представників хімічної та харчової промисловості підбираються чоботи здатні ефективно захистити від контакту з органічними відходами, токсичними та їдкими матеріалами..Першими серійними моделями такого взуття був кирзові чоботи зі штучної гуми. Свого часу вони послужили добру службу радянським солдатам на полях ВВВ. Після війни вони міцно увійшли в ужиток як основний вид непромокального робочого взуття. На тлі гумових чобіт вони були теплішими і помітно легшими, але їм не вистачало еластичності..
Сучасне непромокальне спецвзуття на основі ПВХ та поліуретану виготовляється ливарним способом. Ця технологія користується популярністю через свою дешевизну: процес повністю автоматизований і забирає менше часу, ніж клейовий метод. Плюс, литва спайка верху з підошвою помітно міцніша і довговічніша.
ПВХ вироби не тільки гарантують сухість та комфорт у сиру та дощову погоду. Вони зберігають еластичність у міцні морози (до -30 °С), а також не розм'якшуються під дією натуральних жирів та олій, неконцентрованих кислот та лугів. Для них небажаний лише контакт із хлором та його сполуками. Шар ПВХ наноситься на ткану бавовняну основу, за рахунок чого в таких чоботях тепліше, ніж у гумових.. На зиму чобіт легко утеплити за рахунок панчохи зі штучного хутра. Ми встигли виділити основні групи захисного робочого взуття на підставі схожих ознак.. Насправді кожен виробник підходить до дизайну та функціональності по-своєму.. Саме це робить їх продукцію відомою та затребуваною. В інтернет-магазині комплект підібраний асортимент стильного та безпечного для роботи взуття на будь-який смак. Ми реалізуємо спецвзуття оптом та в роздріб з доставкою до будь-якого населеного пункту України.. Позиції, представлені в каталозі, вже є на складі, і Ви можете замовити їх будь-якої миті. Також рекомендуємо відвідати нашу мережу магазинів "Комбез" в Одесі..