3 способи убезпечити себе, якщо ви працюєте зварювальником
Що треба робити зварювальникові, щоб не отримати травму на виробництві?
3 способи убезпечити себе, якщо ви працюєте зварювальником
Незалежно від технології та місця проведення зварювальні роботи завжди становили небезпеку для тих, хто ними займається. Досі серед зварювальників із досвідом часто зустрічаються люди, які техніку безпеки засвоїли з не найприємніших уроків. Робота зі зварювальним апаратом без повноцінної становить небезпеку у вигляді: - опіку сітківки через сліпучу варильну дугу; - опіку відкритих ділянок тіла від УФ випромінювання дуги, іскор і бризок окалини; - хронічні хвороби легень через видихання отруйних випарів. Насправді це далеко не повний список виробничих ризиків, а лише специфічні для цієї професії. Якщо йдеться про роботи на будівництві, то варто згадати про безпеку при роботі на висоті, виконання вогневих робіт і т.п..Розглянемо, які засоби індивідуального захисту повинен використовувати зварювальник. Ці засоби захисту не варто ігнорувати, якщо Ви займаєтеся приватними роботами у власному цеху або в гаражі. Правила техніки безпеки дотримуються не на користь начальства, а на користь Вас самих.
Спосіб №1: Захист очей зварювальника
Перше про що, в курсі навіть діти – на зварювання не можна дивитися. Точніше можна, але використовуючи зварювальні захисні маски. Маска повністю закриває обличчя, відкритими залишаються лише потилиця та задня сторона шиї. Для її виготовлення використовується жаростійкий термопластик, ударостійкий і стійкий до попадання іскор.. Більш легкі щитки виконані з електрокартону.
Старі версії зварювального щитка використовували тоноване скло для захисту від сліпучого світла дуги. Зараз замість них застосовуються поляризовані шибки та лінзи, які створюють затемнення тільки при яскравому світінні, так звані фільтри «Хамелеон». Крім того, що такі скла дозволяють націлити електрод, не піднімаючи щиток, вони мають антивідблиски.. Окремі моделі мають кілька режимів затемнення для різних умов роботи.
Варто також згадати такі поширені засоби захисту зварювальника, як окуляри. Їх застосовують виключно для газового зварювання та паяння, при електродуговому зварюванні вони не захистять від іскор.. Окуляри щільно прилягають навколо очей та на переніссі. Поверх прозорих лінз опускається кришка із затемненими.
Спосіб №2: Захист легких зварювальника
Важливо підібрати маску-респіратор для виконання зварювальних робіт. Особливо це актуально при використанні електродів, що плавляться з рутилової оболонкою, плазмовому різанні металу і зварюванні в середовищі інертних газів..
Небезпеку становлять пари озону та оксиди важких металів, і для захисту органів дихання зварювальника підбираються респіратори, здатні ефективно їх уловлювати.. Зазвичай це моделі з класом захисту FFP2 і вище, наприклад вироби марки ЗМ з клапаном дихання. Його внутрішній наповнювач із активованого вугілля поглинає токсичні аерозолі.. Респіратор для зварювальника повинен бути розрахований на концентрації аерозолів до 12 ГДК та озону до 10 ГДК.
Спосіб №3: Захисна роба та аксесуари
Пряме призначення захисного спецодягу та аксесуарів - захист від загальновиробничих забруднень, бризок розпеченого металу та переохолодження. У комплект робочої уніформи зварювальника входять: - захисний костюм; - підшоломник; - пара рукавичок або рукавиць; - пара взуття.
Костюм
Роба зварювальника повинна мати прямий крій і сидіти вільно. Влітку це сприяє тому, щоб шкіра «дихала», а в холодну пору року можна утеплитися, підчепивши під костюм ще кілька речей..
Для пошиття використовуються матеріали міцної в'язки. Традиційно застосовуються важкі бавовняні і вовняні тканини (сукно, брезент) з вогнетривким просоченням. Існує різновид комбінованого костюма зварювальника зі вставками спилка з лицьового боку. Подібний одяг може гарантувати реальний захист при попаданні розплавленого металу на куртку та штани та альтернативи їм не існує.
Підшоломник
Цей засіб захисту голови в першу чергу оберігає від травм тильну сторону шиї та голови. Захист шиї зварювальника забезпечує широкий шлейф, що закриває її до верху лопаток.. Підшоломник фіксується зав'язками знизу і регулюється за розміром голови шнурівкою, протягнутою від темряви до потилиці.. Зустрічаються утеплена та звичайна версії цього головного убору.
Рукавички та рукавиці
Рукавичкам необхідно витримувати високі температури, тому для роботи зі зварюванням підійдуть тільки тканини вогнетривким просоченням або не сприяють поширенню полум'я. Рукавиці з брезенту зручні тим, що швидко знімаються та одягаються. Для роботи в цехах лиття та кування рекомендуються моделі з подвійним наладонником.
Рукавиці комбіновані та спилкові зручніші, в них можна ворушити всіма пальцями. Щоб убезпечити не тільки кисть, а й передпліччя найкраще працювати у довгих спилкових крагах. Особливо це стосується робіт, де існує ризик механічних травм: металообробка, монтаж/демонтаж металоконструкцій, лиття тощо.
Робочі черевики
Для занять зварюванням придатне тільки закрите взуття з подвійної шкіри. Гумові чоботи, кросівки та кеди зовсім не призначені для подібної роботи. Черевики зварювальника мають захисні властивості класу S3, що означає наявність: - ударопоглинаючих вставок під п'ятою; - посиленого піднесення (захист від удару в 200 Дж); - антипрокольної устілки; - підошви з антиковзною поверхнею; та маслобезстійкого виконання підошви.
З силу призначення черевиків для зварювальника їх фурнітура прихована захисною накладкою зі шкіри.
Що потрібно знати перед покупкою ЗІЗ та робочого одягу
Доречність застосування різних моделей ЗІЗ для зварювальника визначають норми, пов'язані з умовами праці. Наочно це показує наявність класів захисту у костюмів зварювальника:1) Клас I – одяг для роботи в радіусі не ближче 2 м до джерела іскор та бризок окалини. Це можуть бути автоматизовані складальні лінії, робота на установках з різання металу.
2) Клас II – костюми, що застосовуються в роботі з відстані 0,5 м від місця утворення бризок та іскор. Сюди відносяться роботи пов'язані з будівництвом, збиранням металоконструкцій та металевої обшивки суден..
3) Клас III – спецодяг, що захищає під час роботи з відстані 0,5 м в умовах обмеженого простору: усередині ємностей та апаратів, трубопроводів.
Компанією «Комплект» закуповуються засоби захисту зварювальника виконані у суворій відповідності до стандартів ДСТУ та EN. До кожного виду товару додається сертифікат відповідності. Тому у нас Ви можете купити ЗІЗ та спецодяг, який напевно убезпечить Вас на час роботи. Будемо раді проконсультувати Вас з будь-яких питань. Звертайтеся до нашого відділу продажу, ми чекаємо на Вас.