Сертифікація відповідності
Згідно з Законом України «Про підтвердження відповідності» від 17.05.2001 року, Cертифікація відповідності - процедура, за допомогою якої визнаний в установленому порядку орган документально засвідчує відповідність продукції, систем якості, систем управління якістю, систем управління навколишнім середовищем, персоналу встановленим законодавством вимогам.
В результаті сертифікації виробник або продавець одержують офіційний документ – сертифікат відповідності, що засвідчує якість та безпеку даних товарів для споживачів, який підтверджує, що продукція перевірена незалежною організацією, та була доведена її відповідність встановленим вимогам нормативних документів, наприклад, ДСТУ, ГОСТ, ТУ.
Сертифікація поділяється на обов'язкову та добровільну.
Визначається, що у разі наявності т.зв.. законодавчого нетарифного врегулювання (тобто. технічного регламенту та стандартів) сертифікація проводиться в обов'язковому порядку з видачею сертифіката відповідності, а також декларацією про відповідність у якій виробник гарантує відповідність продукції вимогам, що висуваються (ст.9-13).
У разі відсутності законодавчого врегулювання, сертифікація є добровільною, а у разі декларування відповідності продукції заявленим вимогам виробник не несе законодавчої відповідальності.
Якщо код УКТ ЗЕД продукції включений у Перелік обов'язкової сертифікації, то сертифікацію відносимо до обов'язкової.
Наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 1 лютого 2005 року N 28 (у редакції наказу Міністерства економічного розвитку та торгівлі України від 06.11.2013 р.. N 1308) затверджено Перелік продукції, що підлягає обов'язковій сертифікації в Україні.
Порядок митного оформлення товарів, що ввозяться на митну територію України та підлягають обов'язковій сертифікації в Україні, регламентовано Постановою Кабінету Міністрів України №446 , там же у додатках є перелік продукції, що підлягає обов'язковому декларуванню відповідності тех.регламентам.
Сам термін «Декларація про відповідність» запроваджено у 2010 році, з метою регламентувати процедуру, за допомогою якої виробник або уповноважена ним особа, під свою повну відповідальність документально засвідчує, що продукція відповідає вимогам, які встановлені законодавством.
Процедура оцінки відповідності, яка здійснюється при декларуванні, використовується для визначення відповідності виробленого товару встановленим вимогам у відповідних технічних регламентах. .