Фахівці Артемівського Машинобудівного заводу «ВІСТЕК» (виробники електродів високої якості) зварювальникам-початківцям рекомендують...
Фахівці Артемівського Машинобудівного заводу «ВІСТЕК» - виробники електродів високої якості - зварювальникам-початківцям рекомендують: >
- 1. Перед зварюванням електроди повинні бути просушені (див.. рекомендації на упаковці електродів).
- 2. Режим зварювання (тип і марку електрода, діаметр його стрижня, рід струму, полярність, напруга, величину струму) вибирають в залежності від виду, товщини зварюваного металу і конструкції зварного з'єднання. Визначивши умови зварювання, вибирають діаметр електрода і величину зварювального струму..
- 3. Рекомендовані режими струму, для електродів вказані на упаковці електродів.
- 4. Зварювальний струм вибирається в залежності від діаметра електрода та марки електродного покриття.
- 5. Діаметр дроту електрода вибирається в залежності від товщини металу, що зварюється..
- 6. Для початку зварювання запалити дугу на попередньо підготовленому виробі. Дугу необхідно підтримувати можливо короткою. Довга дуга не забезпечує достатньої глибини проплавлення основного металу. Виходить нерівномірний шов і сильно розбризкується..
- 7. При накладанні валика шва електрод слід тримати похило в сторону напрямку зварювання.
- 8. Ширина шва заздрості від швидкості зварювання: збільшення швидкості зменшує ширину шва, а зменшення швидкості зварювання — збільшує швидкість зварювання.
- Електроди АНО-6 — для невідповідних конструкцій (огорож) li>
- Електроди АНО-4, МР-3, АНО-21 — для відповідальних конструкцій (металоконструкції)
- Електроди УОНІ 13\55, УОНІ 13\45 — для особливо відповідальних конструкцій (газові труби низького тиску, промислове обладнання, верстати, машинобудування).
- Електроди АНО-36 і VISWELD (з поліпшеними зварювальними властивостями, «м'якше варять») для відповідальних конструкцій. Рекомендуються початківцям зварювальникам.
Поширені помилки зварювальника:
- 1. Зварювання двох різних марок металів з різними фізико-механічними властивостями (температурою плавлення металу). В результаті один метал розжарюється, а інший навіть не розігрівається, і метали не зварюються електродом. Це призводить до утворення тріщини металошову..
- 2. Не прожарили електроди перед використанням. Електроди бояться вологи. Зберігати їх необхідно в сухому теплому приміщенні.
- 3. Навіть якісний зварювальний електрод може розбризкувати або погано варити, якщо не вибрані правильні режими зварювання, тип електрода або неправильно встановлений струм на зварювальному апараті.
- 4. Якість зварювального апарату, як і кваліфікація зварювальника, також дуже впливають на результати зварювальних робіт.
- 5. Часто «козирок» плутають із «чохлом» на електроді. «Козирок» - це глибоке вигоряння зварювального стрижня всередині обмазки електрода, яка не розплавилася. Цей дефект неприпустимий і характерний для низькоякісних електродів. «Чохол» - це незначне нависання обмазки електрода з одного боку. Виникає на проварюванні вертикального шва.
- 6. Навколо дуги і зварюваному металі виникають магнітні поля. Якщо ці поля розташовані щодо осі дуги несиметрично, то вони можуть відхиляти дугу, що ускладнює зварювання. Відхиляючі дії магнітних полів на зварювальну дугу носить назву «магнітного дуття».
На величину магнітного дуття також впливає розташування сталевих (феромагнітних) мас поблизу місця зварювання. Для зменшення дій магнітних полів слід вести зварювання більш короткою дугою, підводити струм до виробу в точці, розташованої якомога ближче до місця зварювання, а також змінювати кут нахилу електрода так, щоб нижній кінець електрода був звернений в бік «віддування дуги».
При великих перешкодах, створюваних магнітним дуванням, слід переходити, якщо це можливо, на зварювання змінним струмом. На магнітне дуття також впливає місце підведення струму до виробу (підключення заземлення). Що далі точка заземлення, то більше вписувалося величина «магнітного дуття».
Призначення та застосування електродів:
- Електроди марки АНО—4, АНО—6, АНО—21, МР— 3, АНО-36 призначені для зварювання на змінному або постійному струмі рядових і відповідних конструкцій з низьковуглецевих сталей: ГОСТ 380 - 71 (Ст0, Ст1, Ст3 всіх трьох груп А, Б, В і всіх ступенів розкислення пс, сп). ГОСТ
1050–74 (05кп, 08кп, 08, 10кп, 10пс, 10, 15кп, 15пс, 15, 20кп, 20пс, 20). ГОСТ 6713 - 75 (16Д). - Електроди марки АНО—4 застосовуються для зварювання стикових, кутових і нахлесткових з'єднань. При вологості покриття понад 0,7%. Електроди марки АНО-4 перед зварюванням просушити при t = 180±10°С протягом 40 хвилин.
- Електроди марки АНО—6 застосовуються для зварювання таврових, нахлесткових і стикових (з розділом і без оброблення) з'єднань стали товщиною до 20 мм. При вологості покриття понад 0,5% електроди марки АНО-6 перед зварюванням просушити при t=180±10°С.
- Електроди марки МР—3 призначені для ручного дугового зварювання відповідальних конструкцій з вуглецевої сталі з вмістом вуглецю до 0,25% у всіх просторових положеннях, крім вертикального зверху вниз. При вологості покриття більше 1,5% електроди марки МР-3 перед зварюванням просушити при t = 150-180°С протягом 40-60 хвилин..
- Електроди марки АНО—21 призначені для зварювання кутових, стикових, нахлесткових з'єднань з металу товщиною 1—5мм у всіх просторових положеннях, у тому числі вертикальних швів способом зверху вниз. Можливе використання електродів для зварювання кореневого шва металу більшої товщини.. При вологості покриття більше 0,9% електроди марки АНО-21 перед зварюванням просушити при t = 120±10°С протягом 40 хвилин.
- Електроди АНО-36 призначені для зварювання кутових, стикових і нахлесткових з'єднань з металу товщиною до 20мм.. Електроди діаметром від 2,0 до 4,0 мм придатні для зварювання у всіх просторових положеннях, електроди діаметром 5,0 мм для всіх положень, крім вертикального зверху вниз.